Denk groot, maar begin klein

Kaptein is een familiebedrijf in Heiloo en specialist in het produceren, rijpen, versnijden en verpakken van kaas, boter, smeltkaas en poederkaas. De visie van Kaptein klinkt als volgt: “De wereld om ons heen verandert snel, misschien wel sneller dan we denken. Om te kunnen blijven voldoen aan de veranderende vraag naar zuivel, moeten we nieuwsgierig zijn en blijven naar ontwikkelingen op het gebied van de productie, verwerking en verpakking van kaas en boter.”

Kaptein kijkt daarom naar de toekomst, denkt en doet duurzaam én is daarom futureproof. “Door steeds voor de lange termijn te kiezen in plaats van gaan voor snel succes is er gestaag gewerkt aan groei. Dat maakt Kaptein een betrouwbare partner. Er is een schat aan kennis en ervaring opgebouwd, dit gecombineerd met het betrokken en loyale team en je krijgt een formule voor duurzaam succes en gewaarborgde continuïteit. Corlien Moleman werkt sinds september 2024 bij Kaptein, is HSE coördinator en zij houdt zich met name bezig op het gebied van duurzaamheid.


Corlien beantwoordt de vragen:

Wat voor bedrijf is Kaptein en hoe lang bestaat het bedrijf al?

“Kaptein bestaat sinds 1936 en sinds 2009 heeft Mireille Kaptein, de derde generatie, het roer overgenomen. Zij heeft het bedrijf uitgebouwd tot een internationale speler van wereldformaat met 180 medewerkers en een export naar 55 landen. Het familiebedrijf Kaptein is specialist in het produceren, rijpen, versnijden en verpakken van kaas, boter, smeltkaas en poederkaas. Kaptein is in staat om snelle beslissingen te nemen en direct te reageren op veranderende marktomstandigheden.”

Waar is je onderneming gevestigd en is deze locatie een bewuste keus?

“Kaptein is gevestigd op de Boekelermeer Heiloo. De grote wens is om ook de fabriek in Oosthuizen richting Heiloo te krijgen. Het wachten is echter nog op de stroomaansluiting. De keuze voor Heiloo is destijds gemaakt, omdat we beide vestigingen wilden samenvoegen en dit op de oude locatie niet mogelijk was. Het doel was één efficiënte en duurzame vestiging. De keuze voor Heiloo is destijds bewust gemaakt, ook vanwege de bereikbaarheid op de Boekelermeer en de komst van de afslag A9.”

Op welke manier ben je met duurzaamheid bezig en hoe is dit doorgevoerd in het bedrijf?

“Kaptein staat voor continue innovatie en het streven om het beste product voor de klant te realiseren, terwijl de bedrijfsvoering zoveel als mogelijk wordt verduurzaamd. Kaptein is dus op vele vlakken met duurzaamheid bezig. In november 2024 hebben  we het MVO keurmerk behaald Wij laten hiermee zien Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen serieus te nemen en als een vanzelfsprekend onderdeel van de bedrijfsvoering zien.

Denk bijvoorbeeld aan innovatie op het gebied van productontwikkeling, duurzame verpakkingsmogelijkheden, maar ook maatschappelijk verantwoord ondernemen voor de medewerkers. De komst van een schaafmachine zorgt ervoor dat één van de zwaarste werkzaamheden niet meer door de mensen zelf gedaan hoeft te worden. Robotisering is een manier. Net als tegengaan van verspilling: door de verschillende bedrijven worden alle grondstoffen ook allemaal verwerkt en wordt er op deze manier niets verspild. Een synergie tussen onze verschillende bedrijven is belangrijk”.

Heb je zonnepanelen, een warmtepomp etc?

“Er liggen zo’n 800 zonnepanelen op het dak. Een groot deel van de energie die we gebruiken wekken we zelf op.

Doordat er een nieuwe locatie is gevonden in Heiloo, hebben we met de nieuwbouw tot in detail onze eigen wens kunnen inrichten. Hierbij is niet alleen gelet op een zo efficiënt en productief mogelijke productieomgeving, maar ook op alle vlakken een zo duurzaam mogelijke bedrijfsvoering. In het gehele pand is led-verlichting aangebracht en de machines zijn zo ingesteld dat zij zo min mogelijk energie gebruiken.”

Welke maatregelen neem je verder om een duurzame bedrijfsvoering te hebben?

“De uitdaging is om de bedrijfsvoering op alle vlakken nog meer te verbeteren. Door de komst van een nieuwe snijlijn wordt gekeken naar een andere manier van reinigen, waardoor er bijvoorbeeld veel minder water nodig is. In het verleden is het waterverbruik door andere maatregelen ook verminderd. Met onze partners wordt gekeken naar het verminderen van het afval of het verduurzamen van verpakkingen.

Een mooi voorbeeld is de nieuwe 10-grams verpakking van Echte Boter. Een 100% composteerbare paperwrap die tot stand is gekomen na een uitgebreid ontwikkel- en testproces. De oorspronkelijke Echte Boter-verpakking bestond uit een drielaagse combinatie van aluminium, vetvrij papier en een lijm. We hebben met de kleine 10-grams variant, die met name bestemd is voor de horeca, onderzocht of we toe konden met een verpakking die alleen uit composteerbare papier bestaat. Dus zonder aluminium. Een spannend proces omdat aluminium het doorlaten van licht, en daarmee verkleuring van de boter, voorkomt. Maar deze duurzame oplossing heeft alle tests glansrijk doorstaan. Ook omdat juist deze kleine verpakkingsvariant in omdozen wordt vervoerd en in hotels, restaurants, cateringbedrijven en op cruiseschepen vóór gebruik slechts korte tijd wordt blootgesteld aan licht. De nieuwe verpakking heeft daarmee geen invloed op de productkwaliteit en de Ten-Minste Houdbaar-datum (THT). Het is één van onze bijdragen aan het terugdringen van de verpakkingsafvalberg.”

Waarom is duurzaamheid belangrijk voor je?

“Eigenlijk moet het gewoon een onderdeel zijn van je bedrijfsvoering en gelukkig zien we dat binnen Kaptein steeds meer. Het is gewoon je plicht om als ondernemer je steentje bij te dragen in welke vorm dan ook.”

Hoe kan de klant zien of merken dat je bedrijf duurzaam bezig is?

“Sowieso is het een onderwerp op de agenda van al onze klanten relaties. Het is een proces waar je alleen gezamenlijk mee aan de slag gaat. Samen zoeken naar duurzamere oplossingen, zoals minder transportbewegingen, efficiënter omgaan met plastic en karton… echt zoeken naar verduurzaming! En dit is nu nog duidelijker door het onlangs behaalde MVO keurmerk.”

Heb je contact gehad met het Centrum voor Verduurzaming? Zo ja, op welke manier?

“Het CvV is ook betrokken bij het Reformers project, waarvan wij hopen dat het resultaat is dat wij voldoende energie kunnen krijgen om de fabriek in Oosthuizen hier naar Heiloo te krijgen. Dan kunnen wij ook slagen maken om nog veel meer te gaan verduurzamen! Dit zou ook helpen bij de doelstelling om bij het 100-jarig bestaan in 2036 te kunnen zeggen dat we volledig CO2 neutraal zijn.”

Heb je een slimme tip voor andere ondernemers die willen verduurzamen?

“Geen slimme tips… wel een visie: Maak duurzaamheid onderdeel van je bedrijf en denk groot, maar begin klein. En maak het leuk zodat andere mensen binnen je organisatie er ook mee aan de slag gaan!”

 

Kaptein
Het Gemaal 2
1851 PZ Heiloo
+31 251 664 800
www.kaptein.info

Tekst: Marije Smit
Fotografie: Sebastiaan Rozendaal